Ako si správne vybrať slnečné okuliare

Výber vhodných slnečných okuliarov by nemal byť len módnou záležitosťou. Ochranu očí netreba podcenovať a investícia do kvalitných okuliarov sa vám určite oplatí. Slnečnému žiareniu sme vystavení počas leta oveľa viac ako po zbytok roka, preto ochrana pred poškodením sietnice, rohovky či spojovky je určite na mieste.

Ako však vybrať vhodné okuliare,ak nie len značka a cena je to čo vás zaujíma?

2593351_Ljpg

Na veľkosti záleží

Prvá vec, ktorú by sme pri výbere vhodných slnečných okuliarov mali brať v úvahu je ich veľkosť. Módne výstrelky, ktoré nepokrývajú celú veľkosť oka nám môžu viac uškodiť ako pomôcť. Preto pri okuliaroch jednoznačne platí- čím väčšie, tým lepšie. Okualiare by mali brániť prieniku slnečného žiarenia nie len spredu,ale aj zo strán. Preto výber širšieho rámu určite nebude zlou voľbou. Pozor však pri šoférovaní, hrubý rám môže spôsobiť zúženie zorného uhla.

Výber farby skiel

Vhodná farba skiel okuliarov by mala odrážať aktivity, na ktoré cih využívate. Modré resp. fialové sklá minimalizujú odrazy a zvyšujú farebný kontrast. Nehodia sa na šoférovanie, keďže znižujú vnímanie červenej a zelenej farby. Zelené sklá sú ideálne na každodenné použitie, znižujú jas a zvýrazňujú tiene. Sú vhodnou voľbou aj počas zamračených dní. Žltá a oranžová farba skiel sú vhodné na akýkoľvek šport, či počas leta alebo zimy. Tieto sklá zvyšujú kontrast a zlepšujú rozlišovaciu schopnosť, preto sú dobrou voľbou aj pri zhoršených vizuálnych podmienkach ( hmla, sneh, dážď).  Hnedé a medené farby skiel zvýrazňujú kontrast. Sú efektívne vo všetkých svetelných podmienkach, a preto sú vhodné napríklad pre šoférov. Ak túžite mať bezkonkurenčnú jasnosť s minimálnym skreslením, sú pre vás hnedé sklá jasnou voľbou aj pre každodenné nosenie.

Priepustnosť svetla

Pri okuliaroch existuje päť kategórií ochranných filtrov. Ochranný filter je údaj, ktorý hovorí o tom, koľko viditeľného žiarenia prepúšťajú slnečné okuliare.

Kategória 0 – bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100 %) – takéto okuliare slúžia skôr iba ako módny doplnok, o ochrane očí by sa dalo polemizovať.

Kategória 1 – svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80 %) – je vhodný do slabších svetelných podmienok, teda skôr nie na priame slnko.

Kategória 2 – stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 – 43 %) – vhodné na každodenné nosenie.

Kategória 3 – tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 – 18 %) – najbežnejšie používaný filter, vhodný je na bežné nosenie, ale aj k vode.

Kategória 4 – veľmi tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 – 8 %) –tento filter nie je vhodný na šoférovanie, pretože skresľuje vnímanie farieb, avšak je ideálny na vysokohorskú turistiku a k moru, kdeje slnečné žiarenie najvyššej intenzity.